Su kıtlığına dikkat! Dünya Su Günü Buluşması gerçekleştirildi

Uluslararası araştırmalara göre küresel olarak sürdürülebilir su yönetimi için gereken yıllık harcamanın 1 trilyon dolar civarında olduğuna işaret eden Akten, insan yaşamı için en önemli kaynaklardan biri olan suyun; gıda güvenliği, enerji üretimi ve sanayi için de vazgeçilmez olduğunun altını çizdi.

Mahmut Akten konuşmasında şunları aktardı: “Günümüzde dünyamız çok sayıda su sorunuyla karşı karşıya kalırken, herhangi bir sektöre daha fazla su tahsis etmek; diğer ekonomik kullanımlar, kamusal su temini ve gıda güvenliği gibi kritik alanlara daha az su kaynağı ayrılması anlamına gelebilir. Türkiye’nin de günümüzde ve gelecekte su stresi açısından dezavantajlı bir ülke olduğunun altını çizmek gerekiyor.

Dünya Kaynakları Enstitüsü’nün araştırmasına göre Türkiye ve yakın coğrafyamızda 2050 yılına kadar etkin su yönetimi stratejilerinin hayata geçirilmemesi sonucu 2050 yılına kadar GSYH’nin yüzde 10’u kadar bir kayıp ortaya çıkabilir. Bu stratejilerin gerçekleştirilmesi durumunda ise bu kayıp yüzde 6 ile sınırlandırılabilir. Aradaki yüzde 4’lük fark, 2050 yılında 200 milyar dolar gibi ülkemiz açısından çok önemli bir değeri kaybetmemek anlamına geliyor. Emisyonları azaltımını her geçen gün daha da fazla konuştuğumuz bir dönemde suyun yeteri kadar öncelik görmemesini ise büyük bir problem olarak görüyorum.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x